Trhání zubů modrosti, nepříjemná záležitost, ale nezbytnost

Zuby moudrosti jsou třetí stoličky, které se prořezávají většinou mezi šestnáctým a dvacátým pátým rokem. Jedná se o paleoantropologický pozůstatek z dob, kdy se ještě lidé živili spíše rostlinnou stravou a potřebovali větší plochu zubů na rozžvýkání své potravy. V průběhu let se pokrmy lidstva rapidně změnily a zuby moudrosti jsou pro naší generaci již nepotřebné, a naopak dokážou své vlastníky potrápit. Díky evoluci se totiž zmenšila čelist člověka. Tato redukce zapříčiňuje problematický růst zubů moudrosti, které se do dutiny ústní již nevejdou.

zub moudrosti

Zub moudrosti získal své přízvisko, díky době prořezávání. U většiny lidí se první začíná objevovat v rané dospělosti, někomu až ve středním věku a jiným se třetí osmičky nevyřežou vůbec. Zub moudrosti má tedy označovat vyspělost a moudrost jedince, kterému vyrostl. Je tomu ale opravdu tak? Pro většinu lidí vlastnictví těchto zubů znamená jejich výskyt značné komplikace. Nejenže je prořezávání bolestivá a dlouhodobá záležitost, ale díky stísněnému prostotu v ústech si zuby razí svou cestu kudykoliv to jde. Bývají nelítostné a chtějí se dostat na své místo za každou cenu. Často tedy nastává prořezání třetí stoličky do jiného zubu nebo kosti. V takovém případě je nutné okamžité vytrhnutí, jelikož při otálení hrozí pokřivení ostatních zubů a zkažení sousední stoličky.

bolest při prořezávání zubu

Přichází otázka, zda je potřebné vytrhávat i zuby, které vyrostli správně, nikde nepřekáží, mají své místo a dokázaly se prořezat celé. Díky zadnímu uložení osmiček nastává problematické čištění, Jen málokdo dokáže zuby moudrosti opravdu vyčistit správně. V případě, kdy se stolička zkazí, může ohrozit bezinfekční zuby a celkové zdraví člověka. Je tedy vhodné zuby moudrosti vytrhnout, i když žádné problémy v dutině ústní nezpůsobují. Extrakci je nejlepší provést do dvacátého pátého roku jedince, do tohoto věku je vytrhnutí většinou bezproblémové a nehrozí žádné závažnější komplikace.

Extrakci moudráků vykonává většina dentistů, ale jsou i přímo specialisté v chirurgické stomatologii. Jestli máte zájem o trhání osmiček v Praze https://clinicplus.cz/service/chirurgicka-stomatologie/, můžete se obrátit na na Clinic+, zde vám jejich odborníci vytvoří rentgen, na jehož základě zhodnotí, jestli jsou zrovna vaše zuby moudrosti špatně prořezané a extrakce je tak nutná. Poté už se jen domluvíte na termínu jejich vytrhnutí.

You Might Also Like