Je vhodné sbírat modely aut?

Není pochyb o tom, že sběratelství je vášní mnoha lidí. A není divu, kdo by se rád nechtěl pochlubit tím, že má doma nějaký vzácný kousek. Navíc lze sbírat prakticky cokoliv, co ne našemu srdci blízké – známé jsou nejen známky či například pokémonní karty, ale také první vydání knih či nejrůznější modely.

Jedním z těch méně známých předmětů, které se dají sbírat, jsou modely aut. Zde se jedná o miniatury skutečných či fiktivních vozidel. Jejich výhodou je, že je lze snadno vystavit a nepotřebují žádné speciální prostředí. Také jsou poměrně odolné vůči poškození, na rozdíl například od známek.

starší model auta

To vše z nich dělá ideální sběratelský kousek. Otázkou však je, zda jsou zrovna autíčka vhodná jako dlouhodobá investice. Skutečně můžeme očekávat, že cena některých modelů v průběhu času poroste? Odpověď není tak jednoduchá.

Samozřejmě zde záleží především na poptávce. Pokud se sbírání autíček stane populárním, pak je jasné, že cena půjde nahoru. Avšak i pokud se tak nestane, je pravděpodobné, že cena vaší sbírky poroste, tedy alespoň určitých typů aut.

Jednoduše řečeno, čím vzácnější a hůře sehnatelný kousek, tím vyšší v průběhu času jeho hodnota bude. Nelze tedy předpokládat, že autíčko, které koupíte za pár korun prakticky v každém hračkářství, bude mít za několik let mnoho násobnou hodnotu.

prodej modelu auta

Na druhou stranu speciální sběratelský kousek, nejlépe ještě ručně malovaný, jehož je vyrobeno pouze omezené množství kusů, bude s největší pravděpodobností stát v průběhu let několikrát tolik, zvláště pokud se vám jej podaří udržet v dobrém stavu.

Pokud tedy chcete sbírku založit, je dobré se předem zamyslet, a neskupovat všechna autíčka, na která v obchodě narazíte. Je to ztráta peněz, neboť ta větší hodnotu až na velmi, velmi řídké výjimky mít nebudou.

Poraďte se tedy se zkušenými sběrateli, jak začít. Určitě vám dají pár užitečných tipů.

You Might Also Like