Jak vybrat vhodnou klec pro andulku?

Přestože hodně majitelů dopřává svým andulkám volný pohyb po bytě, nejvíce svého času však tráví v kleci. Je tedy více než důležité, aby se malí opeřenci v jejich ubikaci cítili příjemně a nikoliv frustrovaně například z temného obydlí nebo stísněného prostoru. Andulky se mohou dožít až deseti let a nejlépe se jim daří ve společnosti zvířat svého druhu, takže pokud bude klec opravdu kvalitní, budou mít i andulky kvalitní prostředí pro život. Jak se tedy rozhodnout, která klec je ta pravá?

oranžový ptáček

Aby domov pro andulky dlouhá léta vydržel v pořádku, je potřeba mít na paměti hned několik kritérií, podle kterých se lze řídit při výběru klece. Andulky rády přelétávají z místa na místo, jsou aktivní a potřebují prostor. Proto je jednoduchým pravidlem, že čím větší prostor, tím šťastnější opeřenec bude. Minimální rozměry klece by měly být zhruba kolem 50 cm na šířku i délku, na výšku však o něco více. V případě, že obyvatel klece bude větší počet, je nutné tuto velikost alespoň zdvojnásobit. Rozhodující je i tvar a materiál. Klasické hranaté klece jsou stále praktické a oblíbené, poskytují totiž více prostoru pro pohyb, než klece ve tvaru kopule. Důležitým aspektem je i materiál, protože andulky klec rády ozobávají. Odolná ocelová klec slibuje zdravotní nezávadnost a dlouhou životnost. Dno klece je nejčastěji vysouvací a z pevného plastu, který se snadno čistí. Praktická klec je taková, do které se vejde napáječka i různá stupátka, zrcátka nebo nádoby na krmení. Vítanou možností je i naplňování nádob zvenčí, protože tak se dá zamezit tomu, že při otevření dvířek by andulky uletěly. Také mezery mezi mřížemi by měly být menší, aby se jimi andulky neprotáhly, popřípadě neprostrčily hlavu.
chov andulek

Vybavení klece záleží již na majiteli a andulkách, každopádně by neměla chybět bidýlka dřevěná nebo minerální, zvonečky nebo jiné hračky na ozobávání. Klec by neměla být umístěna v průvanu ani na přímém slunci. Také budou andulky spokojené ve společnosti, tedy v místnosti, kde se stále něco děje.

You Might Also Like