Šelma od Andrew Mayne zaútočí i potěší

V poslední době se s thrillery roztrhl pytel. Je tak docela těžké najít knihu, která bude jiná, než všechny ostatní nebudete se u ní nudit. Šelma jednoznačně překvapí svým hlavním hrdinou. Je jím biolog Theo Cray, kterého místo mezilidských vztahů zajímají spíš počítače a obojživelníci. Je tak typickým modelem šprta, i když tady se jedná již o profesora. A vzhledem k tomu, že rád zkoumá faunu na vlastní kůži, tak se vydá na venkov do přírody.
osvětlení knihovny
 
Díky svému příjezdu do typického “zapadákova“ se ovšem stane hlavním podezřelým brutální vraždy své bývalé studentky Juniper Parsonsové. Dokonce i ne zcela přítomní policisté ale přijdou na to, že za vraždou stojí agresivní grizzly, kterého dívka naneštěstí potkala. To se ovšem Crayovi nezdá, a proto se vydává na vyšetřování na vlastní pěst. To se mu samozřejmě vymstí.
 medvěd hnědý

Příjemné čtení i jemné trhliny

Šelma má jedno obrovské plus. Čte se totiž úplně sama. Spisovatelské řemeslo zvládl naprosto perfektně a na trhliny v příběhu tu opravdu nenarazíte. Cray si je jistý v kramflecích, když se jedná o biologii, ale když se dostane mimo svou komfortní zónu, což je v jeho případě jakákoli interakce s jinými lidmi, stává se roztomile neohrabaným.
 
První polovina knihy nemá nejmenší chybu. Ve druhé polovině se děj zrychluje a celková atmosféra se rapidně mění. Pro autora je to jen dobře, protože si díky tomu nemusíte všimnout nesrovnalostí, které tam jednoduše jsou. Největší chybou, kterou se Andrew Mayne dopustil, je nenadálé mizení a objevování nových postav. Jediný, ke komu si stihnete vytvořit vztah je pouze Cray. Všechny ostatní postavy (a že jich není málo) mizí stejně rychle jako se objevily.
 
Lehce podivný je také popis některých mrtvol. Šelma jich obsahuje obrovské množství. Když se ovšem objeví mrtvola, která má znatelné rysy obličeje, a dokonce výraz očí, a to i po několika letech od její smrti, tak je to trochu divné. To ale neznamená, že kniha nestojí za nic.
 

Veliké napětí pro odpočinkové čtení

Ať je to jakkoli, tak chyby nejsou vůbec velké a s největší pravděpodobností si většiny z nich ani nevšimnete. Šelma je kvalitní thriller většího rozsahu, který přečtete jedním dechem. Svým vysokým napětím Šelma snadno porazí i úspěšného Hadrového panáka.

You Might Also Like